آشنایی با جاذبه های دیدنی خراسان

معرفی جاذبه های دیدنی خراسان

 

استان خراسان رضوی از جمله استان های بزرگ و پهناور کشور، در ناحیه شرقی کشورمان قرار گرفته و با 6 میلیون نفر جمعیت دومین استان پر جمعیت کشور شناخته می شود. این استان با مرکزیت شهرستان مشهد، شامل 28 شهرستان، 70 بخش، 73 شهر و 164 دهستان می باشد و با جاذبه های گردشگری، فرهنگی، مذهبی و طبیعی خود توانسته سالانه هزاران توریست و مسافر را به خود جذب نماید. به همین منظور امروز قصد داریم جاذبه های دیدنی خراسان را به شما معرفی کرده و شما را با این استان بزرگ و پر جمعیت بیشتر آشنا سازیم؛ بنابراین اگر قصد سفر به این استان را دارید، با ما همراه شوید.

پیش از آنکه به معرفی جاذبه های دیدنی خراسان بپردازیم، لازم به ذکر است که جاذبه های گردشگری و دیدنی این استان تنها متعلق به مرکز آن یعنی شهرستان مشهد نمی باشد و تمام شهرستان های اطراف و روستاهای زیبای اطرافش را نیز در بر می گیرد.

بنابراین برای آشنایی با جاذبه های دیدنی خراسان بهتر است که با شهرستان های اطراف آن آشنا باشید که از جمله محبوب ترین و پر جاذبه ترین این شهرستان ها می توان به شهرستان های نیشابور ، سبزوار ، تربت حیدریه ، فریمان، سرخس، تربت جام، کاشمر، قوچان و کلات اشاره کرد. پس به منظور آشنایی با جاذبه های دیدنی خراسان بهتر است پس از بررسی جاذبه های دیدنی شهرستان مشهد به جاذبه های توریستی و گردشگری این شهرستان ها نیز بپردازیم.
 

معرفی جاذبه های دیدنی شهرستان مشهد

همانطور که می دانید شهرستان مشهد یکی از مهم ترین و معروف ترین شهرهای توریستی مذهبی کشور می باشد و سالانه هزاران زائر به منظور زیارت حرم مطهر حضرت امام رضا علیه السلام، به این شهر بزرگ و زیبا سفر می کنند؛ اما باید بگوییم که جاذبه های دیدنی و گردشگری دیگری نیز در این شهر وجود دارد که افراد و اقشار مختلف را به سمت این شهر جذب می کنند.

بنابراین با سفر به این شهر بزرگ و زیبا می توانید با یک تیر دو نشان بزنید؛ یعنی شما هم می توانید از معنویات این سفر بهره مند شوید و هم با گشت و گذار در اماکن گردشگری و زیبای این شهر ساعات خوشی را در سفرتان تجربه کنید. از جمله اماکن گردشگری شهرستان مشهد که همواره به عنوان جاذبه های دیدنی خراسان از آن ها یاد می شود، می توان به کوه سنگی، آرامگاه نادرشاه افشار، پارک هفت حوض، پارک وکیل آباد، باغ گیاه شناسی، بند 500 ساله ی گلستان، غار تاریخی مغان، باغ ملی و بازار رضا اشاره کرد.

در نتیجه شما با سفر به شهرستان مشهد می توانید علاوه بر زیارت بارگاه مطهر امام هشتم، به اماکن گردشگری، طبیعی و تفریحی این شهرستان نیز سری بزنید و دیدن جاذبه های دیدنی خراسان از نزدیک با این اماکن تاریخی و گردشگری آشنا شده و ساعات خوشی را در پارک ها و باغ های سرسبز آن بگذرانید.
 

معرفی جاذبه های دیدنی شهرستان نیشابور

اگر بخواهیم لیستی از محبوب ترین جاذبه های دیدنی خراسان را تهیه کنیم، قطعا شهرستان نیشابور با وجود اماکن گردشگری، تاریخی، فرهنگی و تفریحی متنوع جزء اولین ردیف های این لیست قرار می گیرد. بنابراین اگر قصد سفر به این استان را دارید و یا می خواهید با جاذبه های دیدنی خراسان آشنا شوید، حتما سری به شهرستان نیشابور بزنید و اماکن گردشگری آن را بشناسید تا یک سفر فرهنگی و تفریحی را تجربه نمایید.

آرامگاه حکیم عمر خیام نیشابوری، آرامگاه کمال الملک، آرامگاه یغمای نیشابوری، آتشکده نیشابور، قدمگاه رضوی، امامزاده غریب، بقایای شهر کهن، محوطه باستانی خسروآباد، دژ باستانی بازه چنار، بنای گنبد کلیدر، قلعه دمیرخان، برج آسیاب، سردابه ماروسک، بازار سرپوشیده و تاریخی نیشابور، آب انبار و مدرسه گلشن حوزه علمیه از جمله مشهورترین اماکن تاریخی و فرهنگی شهرستان نیشابور هستند که شما می توانید در سفر به خراسان از آن ها دیدن کنید.

همچنین از جمله اماکن تفریحی و طبیعی نیشابور که می توانید ساعات خوشی را با گشت و گذار در آن ها تجربه نمایید، می توان به طبیعت ییلاق های برفریز، دربهشت، بوژان، خرو، درود، دیزباد، قدمگاه، گرینه، غار ابراهیم ادهم، چشمه علی، معدن فیروزه، دامنه کوه های بینالود و شیر آباد اشاره کرد.

معرفی جاذبه های دیدنی شهرستان تربت حیدریه

شهرستان زیبای تربت حیدریه که همواره به عنوان پایتخت زعفران و ابریشم در کشور شناخته می شود، از جمله جاذبه های دیدنی خراسان به شمار می رود که می توانید با سفر به این استان از مناظر زیبا و اماکن گردشگری این شهر نیز دیدن کرده و سفر به یاد ماندنی را تجربه نمایید. مجموعه قطب الدین حیدر، کاروانسرای طبسی، موزه مردم شناسی ، خانه امینی، حمام حاجی رئیس، موزه حیات وحش، پارک کوهستانی پیشکوه ، منطقه گردشگری رود خانه حصار و آبشار رود معجن از جمله اماکن گردشگری تربت حیدریه و جاذبه های دیدنی خراسان به شمار می روند که با سفر به این استان می توانید از آن ها دیدن کنید.
 

معرفی جاذبه های دیدنی شهرستان سبزوار

شهرستان سبزوار با توجه به موقعیت جغرافیایی که دارد از جمله جاذبه های دیدنی خراسان و اماکن گردشگری پر طرفدار به شمار می رود. در واقع موقعیت جغرافیای مناسب و جاذبه های طبیعی این شهرستان موجب شده تا اغلب گردشگران برای دیدن جاذبه های دیدنی خراسان حتما سری به این شهرستان زیبا و خوش آب و هوا بزنند و از مناظر طبیعی و سرسبز آن بهره مند شوند.

از جاذبه های طبیعی سبزوار می توان به حیات وحش شیر احمد اشاره کرد؛ اما اگر قصد دارید در سفر خود از اماکن تاریخی و فرهنگی دیدن کنید، می توانید به جاذبه های تاریخی و فرهنگی سبزوار نیز سری بزنید و از اماکنی همچون آرامگاه پیرمراد بنایی، آرامگاه خضر معروف به خواجه خضر پیر، آرامگاه پیر استر، آرامگاه حاج ملا هادی سبزواری، آرامگاه نمادین مولانا حسین کاشفی، ارگ سبزوار، کاروانسرای پامنار، کاروانسرای حاجی محمد زمان، منار خسرو گرد، موزه مردم شناسی، موزه سیمای طبیعی دیدن کنید.
 

معرفی جاذبه های دیدنی شهرستان قوچان

شهرستان قوچان با آب و هوای فوق العاده و امکان گردشگری و تاریخی متوعی که دارد، همواره از جمله جاذبه های دیدنی خراسان به شمار می رود که با سفر به این استان می توانید از این امکان دیدن کرده و از مناظر زیبا و آب و هوای دلچسب شهرستان زیبای قوچان نیز لذت ببرید.

آب گرم شهر کهنه، دره شمخال، طبیعت روستای تبارک آباد، مناظر طبیعی آبشار و دره سراب، آرامگاه آقا نجفی قوچانی، امام زاده سلطان ابراهیم و موزه مردم شناسی از جمله جاذبه های دیدنی خراسان هستند که در شهرستان قوچان قرار گرفته اند و برای تماشای این اماکن و مناظر زیبا توصیه می کنیم که در سفرتان به استان خراسان، حتما به شهرستان قوچان هم سری بزنید.
 

معرفی جاذبه های دیدنی شهرستان کاشمر

شهرستان کاشمر یکی دیگر از شهرستان های استان خراسان است که در فاصله ی 217 کیلومتری جنوب غربی شهر مشهد قرار گرفته و با شهرستان هایی از جمله نیشابور، سبزوار، تربت حیدریه و گناباد همسایه می باشد. این شهرستان نیز همچون دیگر شهرستان هایی که قبلا نام بردیم، جاذبه های دیدنی خراسان را در خود جای داده و سالانه گردشگران زیادی را به سمت این استان جذب می کند.

با توجه به موقعیت جغرافیایی شهرستان کاشمر باید بگوییم که این شهرستان از جاذبه های طبیعی مختلفی از جمله آبشار باغ دشت، آب گرم کریز، غار آتشگاه، غار سیر و یخدان طبیعی بند قرا بهره مند بوده و علاوه بر مناظر و اماکن طبیعی مختلف، اماکن تاریخی و فرهنگی زیادی را نیز در خود جای داده است که شما می توانید با سفر به این شهرستان از جاذبه های گردشگری کاشمر و جاذبه های دیدنی خراسان دیدن فرمایید.

برج علی آباد، مناره فیروز آباد، قلعه آتشگاه، آرامگاه شهید مدرس، امام زاده سید حمزه، امام زاده سید مرتضی، تپه باستانی کندر، کوه سرخ و موزه سیمای طبیعی از جمله جاذبه های دیدنی خراسان و جاذبه های تاریخی و فرهنگی کاشمر به شمار می روند.
 

انتخاب جاذبه های دیدنی خراسان

بنابراین پس از بررسی اماکن گردشگری، تاریخی، طبیعی و فرهنگی شهرستان های استان خراسان، باید بگوییم که جاذبه های دیدنی خراسان به صورت گسترده در شهرستان های مختلف آن پراکنده شده و برای تماشای آن ها لازم است که در سفر خود به این استان از شهرستان های آن دیدن کنید؛ اما به طور کلی می توان گفت که جاذبه های دیدنی خراسان شامل جاذبه های گردشگری مختلف و متنوع بوده و می تواند با تنوع خود هر قشر و سلیقه ای را مجذوب کند.
 

در نتیجه اگر قصد یک سفر زیارتی دارید و می خواهید در کنار معنویات این سفر، ساعات خوشی را در آرامش کنار دوستان و خانواده تان تجربه کنید، به شما توصیه می کنیم حتما به این استان بزرگ و پهناور سفر کرده و از تماشای اماکن تفریحی، گردشگری و تاریخی آن لذت ببرید.

 

مطالب مرتبط :

جاذبه های دیدنی آذربایجان شرقی

معرفی جاذبه های دیدنی تهران

جاذبه های استان هرمزگان


خرید بلیط هواپیما

بدلیل گذشت 15 دقیقه از زمان آخرین بروز رسانی باید جستجوی خود را تکرار نمایید.


جستجوی جدید
×

راهنمای نصب اپلیکیشن iOS

English العربی

1. در مرورگر سافاری در نوار پایین همین صفحه این دکمه را فشار دهید :

2.در منو باز شده ردیف پایین را به سمت چپ بکشید (در iOS13 به سمت بالا بکشید) و این دکمه را فشار دهید :

3. در بالای صفحه این دکمه را فشار دهید :

4. پس از بستن مرورگر، آیکون اپلیکیشن به گوشی شما اضافه شده و آماده استفاده میباشد.

1.في أسفل متصفح Safari ، انقر فوق :

2.في القائمة المنبثقة ، اسحب الصف السفلي إلى اليسار (iOS13 اسحب إلى أعلى) واضغط على هذا الزر:

3. في الجزء العلوي من الشاشة ، اضغط على هذا الزر:

4. بعد إغلاق المتصفح ، أيقونة التطبيق على الهاتف لقد أضفت وجاهزة للاستخدام.

1. In the toolbar on the bottom of the Safari browser, click on :

2. Select the :

3. In the next step, in the top right corner, click on :

4. A shortcut of the app will appear on your home screen, and the app is ready to use.